HTML

Facebook

  

Kávé & Kóla

"Van a kávé... A fekete. Olyan, mint az élet. Sötét és keserű. És van a kávéház. Ahol nem a kávé a legfontosabb, hanem a találkozás. A beszélgetés. Két ember beszél, beszél, beszél, és egy napon a kávé más értelmet nyer. Átalakul érzelmekké. Többé már nem egyszerű kávé, hanem barátság, szeretet, vagy éppen szerelem. Az iránt, akivel a kávézás élményét az ember megosztja. Attól kezdve minden csésze kávé ezt jelenti. A másikat. Még akkor is, ha nincs jelen. Emléke, emlékeztetője lesz. És ekkor már nem sötét, és nem keserű." /Csitáry-Hock Tamás/

Naptár

2013
<<  >>
jan feb már ápr
máj jún júl aug
sze okt nov dec

Kávé Térkép


Kávé Kóla lelőhelyek nagyobb térképen való megjelenítése

Ajánló

OMNIA RESERVE területszelektált kávék és testvérbirtokainak bemutatója - DiVino Gozsdu

coffeecokeandcake 2013.10.27. 13:39

gozsdu.jpg

http://www.flickr.com/photos/95835474@N06/sets/72157636680554446/

„Fekete, mint az ördög, forró akár a pokol, tiszta, mint egy angyal, édes, mint a szerelem”

A fenti idézet több közkedvelt italra is igaz lehet, vegyünk ma kettőt közülük, a jó kávét és a minőségi bort.

2013. október 22-én a  DiVino Gozsduban jártunk az Omnia Reserve területszelektált kávék és testvérbirtokainak bemutatóján, ahol a kiváló kávék mellett megkóstolhattuk a Laposa Birtok, Hernyák Birtok, Dúzsi Tamás Pincészete, Szent Tamás Pincészet kiváló és minőségi borait is. A borkedvelők számára már ismert, mennyire meghatározóak a borokra nézve a termőhelyi adottságok, a talaj, a klíma vagy a fajta kiválasztása. A Douwe Egberts Omnia most hasonló területszelekció alapján kiválasztott – single origin – szemes kávékat mutatott be és négy hazai borászattal közösen a kávé- és borkultúra elmélyítésén dolgozik.

A rendezvény, valamint Omnia és a négy testvérbirtoknak felkért borászatok közös célja az volt, hogy a fogyasztók tudatosan válasszák a minőségi termékeket, megismerjék és elismerjék a helyi adottságokat visszaadó, egyedi illat- és ízjegyeket mutató kávékat és borokat. Hiszen a kávé és a bor is olyan, mint egy harmónia, összetéveszthetetlen és specifikus. A borászok csukott szemmel meg tudják állapítani a borok területi hovatartozását és jellegét, ahogy a profi baristákat sem lehet becsapni illat és íz területén.

„Örömmel kezdtünk párbeszédet a borászokkal, hiszen számos párhuzam fedezhető fel a minőségi borok és területszelektált kávék között” – tette hozzá Gávris Iván, a Douwe Egberts szakértője a DiVino borbárban tartott kóstolón. A talaj és az éghajlat (a csapadék, napsütés, szél) mellett a szőlő-és kávéművelésben is a kézimunka, az igényes, kíméletes feldolgozás vagy akár a helyi hagyományok is meghatározóak lehetnek a végeredményre nézve. Például a fajta kiválasztása, a szüreti időpont megválasztása, a válogatott alapanyag – a szemek épsége, érettsége – egyaránt fontosak. Egyes technológiai lépéseknél, a fermentáció (erjedés) vagy tisztítás során is oda kell figyelni a részletekre, mert ezek a kávé- vagy bor stílusára is közvetlenül hatással vannak. Ahogyan az sem mindegy, milyen hőfokon, milyen pohárból kóstoljuk a bort és a kávét, hogy teljes lehessen az élmény.

A borokról csak röviden szólnék, hiszen minket a kávék kóstolásának élménye jobban lekötött. Azonban a téma különlegessége éppen a párhuzamokban rejlik, így aki otthon szeretné megidézni ezt a kóstolót, annak adunk támpontokat a  borok tekintetében is:

A badacsonyi Laposa Birtok borainál az egyediség titka a vulkanikus tanúhegyekben van, amelyek megadják a jól felismerhető ásványosságot és izgalmas savakat. Hasonlóan össze nem téveszthető kávét termelnek az Acatenango-völgy családi birtokai is, ahol szintén a vulkánok adják meg a bourbon arabica kávék jellegzetes aromáit.

"Az etyeki Öreghegyen szinte mindig fúj a szél, ami egy fülledt, esős nap után szinte gyógyír a szőlő számára, megszárítja a szőlőszemeket és ezzel segít egészségük megőrzésében” – vallja Hernyák Tomi. A világhírű indiai Malabar partvidéken pedig a feldolgozás során is különleges szerep jut a szélnek, amellyel a kent arabica kávébabokat szárítják.

A szekszárdi borvidéken a lejtők dél-keleti kitettsége, a talajszerkezet és a viszonylag alacsony csapadék miatt a vízháztartás is fontos minőségi tényező, például a legjobb Dúzsi cabernet francokat adó Görögszó dűlő esetében, ahol a szőlőfajta évről évre kimagasló eredményeket hoz.Kolumbiában az Andok lejtőin szintén meghatározó, hogy a kávécserjék egyenletesen kapják a Vizet és így egész évben tarthasson a szüret.

A Szent Tamás Pincészet MÁD Késői Szüret bora kiváló példa arra, hogy bemutassa a különleges tokaj-hegyaljai dűlők egyedi értékeit és azt is, milyen izgalmas borokat ad a hosszú őszi napsütéses délutánoknak köszönhetően lassan beérő gyümölcs. A brazíliai Santa Helena és Sao Vincente farmokból álló családi birtok kávéinál is a hosszan elhúzódó szüreti időszak adja meg kávé intenzív gyümölcsösségét és édesbe hajló befejezését.

És akkor most részletesen az Omnia Reserve single origin szemes kávéiról:

VOLCANIC VALLEY

Származási ország: Guatemala

Régió: Acatenango-völgy

Típus: 100% bourbon arabica

Szárítás módja: napon

Guatemala legfiatalabb kávétermelő régiója az Acatenango-völgy, ahol már az 1880-as évektől folyik ugyan kávétermelés, de csak a kétezres években mérték fel pontosan adottságait és 2006 óta jegyzik hivatalosan az ország nyolc kávétermelő régiója között. Teljes területe 5300 hektárnyi dombos terület közvetlenül a Fuego és Acatenango hegycsúcsok (Közép-Amerika 3. legmagasabb csúcsa) és az Atitlán vulkán szomszédságában húzódik, a fennsík és az Óceán part közötti sávban. 1200-2000 méter magasságban számos családi gazdaság él hagyományosan kávétermesztésből, tudásuk gyakran generációról-generációra száll. A vulkáni-homokos talaj gazdag ásványi anyagokban, a klíma kedvező, a Csendes-óceán megvédi a területet a fagytól, és megfelelő páratartalmat biztosít egész évben, míg a csapadék évi 1200-1800 mm. A kávécserjéket itt a fák lombjai árnyékolják, azok lehulló levelei pedig a talajt is táplálják. Az innen származó single origin kávé stílusát elsősorban a markáns savak és a hosszú utóíz különbözteti meg Guatemala többi régiójától. Zöldkávé kóstolási jegyzet André Hoikins Master Blendertől: Illatában finom, citrusos ízvilág köszön vissza, enyhe tejcsokoládés jelleggel. Kiegyensúlyozott kávé,kellemes savassággal, tiszta utóízzel. Finoman intenzív pörkölés.

MONSOON MALABAR

Származási ország: India

Régió: Malabar-part

Típus: 100% kent arabica

Szárítás módja: monszun széllel

Az India dél-nyugati partvidékről (Karnataka és Kerala államokból) származó Malabar kávé eredetvédelem alatt áll, egyedisége a feldolgozási eljárásban rejlik. Szüret után a párás levegőn megduzzadt kávészemeket a monszun széllel szárítják, ez a három-négy hónapig tartó időszak pedig különleges fehéres színt, kellemesen lágy savasságot és izgalmas ízeket biztosít a kávébaboknak. Ez a különleges kávé akkor született, amikor a Brit fennhatóság alatt (1858 és 1947 között) Indiából a tengeren útnak indított szállítmányok hosszú hónapokig ki voltak téve a nedvességnek és szélnek, ezért zöld színük megfakult. A legenda szerint akkoriban akár 6 hónapig is tarthatott, míg a Jóreménység fokát megkerülve a szigetországig jutottak a kávéval, amelynek ez idő alatt teljesen átalakult a karaktere. A szállítmányozás fejlődésével azonban ez a jellegzetesség egyre kevésbé volt érzékelhető, ezért fejlesztették ki a „monsooing” eljárást. Ennek során a kávébabokat június és szeptember között szellős raktárakba helyezik és szétterítik, többször forgatják, hogy a szél megfelelően érje azokat, majd kiválogatják a már nagyobbra duzzadt, világos szemeket. Zöldkávé kóstolási jegyzet André Hoikins Master Blendertől: Ritka és egyedi, tartalmas kávé, melyben a fűszeres-fás íz kellemes savassággal párosul. Közepes pörkölés.

HUILA COLOMBIA

Származási ország: Kolumbia

Régió: Huila régió

Típus: 100% typica arabica

Szárítás módja: napon

Kolumbiát a világ egyik legjobb kávétermő területének tartják, ahol több mint 500 ezer –mára szakértő – család dolgozik szigorú minőségi sztenderdek szerint. A bőséges csapadék hatására az országban egész évben virágzik és így érik a kávé, feldolgozásához pedig a hegységekből lezúduló patakok vizét használják. A magas minőség elismeréseként Kolumbia területe eredetvédelem alatt áll. Huila régió családi gazdaságai az Andok hegység oldalában, 1200-2000 méter magasságban terülnek el, ahol a mérsékelt éghajlat, a magas csapadékmennyiség ideális a kávészemeknek. A kávécseresznyét kézzel szüretelik a farmerek októbertől decemberig, gondosan ügyelve, hogy csak az érett gyümölcsöket szedjék le. Zöldkávé kóstolási jegyzet André Hoikins Master Blendertől: Gazdag illat és ízharmónia jellemzi ezt a kávét. Illatában friss, zöld jelleg, ízében kellemesen édeskés ízvilág fedezhető fel, enyhén dióba hajló utóízzel. Közepes pörkölés.

BRAZIL ESTATE

Származási ország: Brazília

Régió: Minas Gerais

Típus: Mundo Novo és Catuai arabica

Szárítás módja: napon

A brazil arabika kávé könnyed gyümölcsösségéről és enyhén édeskés ízéről ismerhető fel. Ez a kávé egy igazi kuriózum, hiszen egyetlen család birtokáról származik, a szomszédos Sao Vincente és Santa Helena ültetvényekről, amelyek mérete együtt 260 hektár. Az átlag 1100 méter magasan fekvő termőterületen a kávészemeket későn szüretelik, amikor a kávécseresznyék sötétpiros színt érnek el és húsuk szinte mézédessé válik. A birtokon a feldolgozás során zöld és száraz szemeket áztatással választják el, a nehezebb szemek lesüllyednek és azok héját lehántják. Ezután következik a pár napos szárítás, majd a szemeket még legalább két hétig pihentetik fa silókban – helyi nevükön tulhákban. A család 1965-ben és 1969-ben vásárolta a két szomszédos ültetvényt, jelenleg a harmadik generáció viszi tovább az örökséget. Ültevényeik átlag életkora 20 év, ezek felújítását két éve kezdték meg metszés révén és helyenként újratelepítéssel. Mivel a birtok rendkívül meredek, így kevéssé tudják gépesíteni, mint a jókora kiterjedésű Minais Gerais állam más területeit, ráadásul a Guaxaupé régió legmagasabb pontján fekszik, a lassú érés így kivételes minőségű, nagy kávészemeket biztosít, amelyek június közepétől egészen augusztusig szüretelhetőek. Zöldkávé kóstolási jegyzet André Hoikins Master Blendertől: Könnyed, kellemesen savas kávé, friss gyümölcsösséggel, édesbe hajló befejezéssel. Finom pörkölés.

Az együttműködés távlati célja, hogy a kávérajongók hasonló tudatossággal kalandozzanak a távoli kávétermelő vidékeken, mint ahogyan a borkedvelők felfedezik a különböző borvidékek, dűlők egyedi, mással össze nem téveszthető borait.

Köszönjük a meghívást, mi pedig jól éreztük magunkat ezen az izgalmas randevún a borok és kávék birodalmában.

Ár.: -

Értékelés: 10

különleges.jpg

Címkék: kávé bor borászat arabica kávészem kávécserje Szent Tamás Laposa Douwe Egberts Dúzsi Tamás Hernyák DiVino Omnia Omnia Reserve Gozsdu Gávris Iván

Szólj hozzá!

CAFE FREI - Árkád

coffeecokeandcake 2013.10.24. 11:59

2013-10-13 12.57.52.jpg

"A szép, réteges etióp-latte tetején tejszínhab, a kávécsík alatt pedig fátyolosan, lassan elbarnuló karamella és gyömbér-keverék. Minél több idő telik el, annál "mélyebbre" száll a barna szín, ahogy az esős évszakban a hetekig szakadó eső is beissza magát Etiópia barna, gazdag, sűrű földjébe. A gyömbérrel kötött "hideg" házasság egészen új ízeket hoz ki az etiópok legendás kávéjából, a Yrgacheffe-ből."


Így jellemzi a kávézó hivatalos honlapja az etióp jégkaramellás gyömbér-lattét, amit ezúttal próbáltunk ki. Az Árkád Frei Caféjában még nem jártunk, így a bevásárlás pihenőjében ezt választottuk. Ami meglepő volt, hogy bár a kávélap ugyanaz, mégis a berendezés nagyban eltérő a KÖKI terminálban tapasztalthoz képest. A design sokkal mutatósabb, hiszen az ottani föld színekkel ellentéteben itt az élénk színek dominálnak, marokkói stílusú formavilággal. Frappáns kiegészítői a hangulatnak az arab világban hétköznapinak számító madár kalitkák, amik a mennyezetről csüngenek alá. Romantikussá, bujává varázsolják a helyet. Randi helyszínnek mégsem javasolnám, zsúfoltsága miatt.

Ami a kiszolgálást illeti, ez is önkiszolgáló rendszerű, akár csak a KÖKIben található társa. És ami a kényelmet illeti, az bizony messze alul marad a másikhoz képest, sőt szinte bármihez képest, ahol eddig jártunk. Biztos mindannyian ismerjük azokat a klasszikus stílusú, ívelt támlájú karimás ülőfelületű kemény fa székeket, amiket már csak emlékeinkből idézhetünk meg. Most kérek mindenkit idézzük is meg...hiszen nem véletlen, hogy ezek már nem olyan elterjedtek...ezen ülni felér egy kínzással. Ha páka vékony vagy a csontodat nyomja, ha husisabb akkor bevág a combod felső részén...szörnyű. Kényelmetlen, kemény, egészségtelen és talán még reggelig sorolhatnám a jelzőket....de nem teszem, inkább javaslatot, hogy cseréljék le ezeket rögtön a vendégek kényelmének érdekében. Mert bármilyen finom is legyen a kávé, ha az ember végig azon gondolkodik, hogy milyen jó, hogy nem kért süteményt, hiszen úgysem bírna egy perccel sem tovább ülve maradni. Bármilyen szép is a külcsíny sajnos lerontja az élményt ez a  borzasztó szék. Egy kávézónak pedig az volna a lényege, hogy kényelmesen kizökkenhessen az ember egy kis időre és elfeledkezzen a gondokról, bajokról egy finom zamatos fekete ízébe és illatába burkolózva.

Ami a feketét illeti, egy extrábbat teszteltünk, az etióp jégkaramellás gyömbér-lattét (képünkön bal oldalon látható, jobbra az örök kedvenc mogyoró latte látható, amiről előző tesztünk szólt)  ami meglepően finomra sikeredett. Az elnevezés is egzotikusan hat, de az ízek mégsem tolakodóak, rétegezve érkeznek a szánkba. A gyömbér frissítővé teszi az ízhatást a karamella pedig lelágyítja ezt, selymes utóérzetet kölcsönözve...a kombináció tökéletes.

A kávékülönlegesség meggyőző volt, de inkább egy másik kávézójuk kényelmesebb székén ismétlünk...

Ár.: etióp jégkaramellás gyömbér-latte: 540Ft

Értékelés: 6,5

 hangulatos.jpg

Címkék: kávéház tejeskávé etióp latte Budapest Árkád Kávézó tejes kávé Cafe Frei caffee latte jégkaramellás gyömbér-latte

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása